Montaż xenonów

Xenony to najnowocześniejsza technologia oświetleniowa. W reflektorach xenonowych nie ma żarówki, źródłem światła jest palnik wyładowczy. Jest to szklana bańka zaopatrzona w dwie elektrody i wypełniona gazem szlachetnym – xenonem (stąd nazwa). Źródło światła opiera się na żarówce xenonowej oraz przetwornicy wytwarzającej wysokie napięcia.

Xenony dają światło zbliżone do światła dziennego, zapewniając trzykrotnie więcej światła w porównaniu z żarówkami halogenowymi. Zapewniają w ten sposób najwyższy poziom bezpieczeństwa na drodze. Xenony zużywają ponad 50% mniej energii oraz mają siedmiokrotnie dłuższą trwałość. Czyste białe światło o dłuższym i szerszym strumieniu umożliwia wcześniejsze rozpoznanie zagrożeń, jakie mogą pojawić się na drodze.

Co mówią przepisy?

Jeżeli auto fabrycznie montowane ma reflektory xenonowe, to aby przejść proces homologacji powinno być wyposażone w wysokociśnieniowe spryskiwacze lub wycieraczki i posiadać system samopoziomowania. Dotyczy to jednak homologacji, czyli zatwierdzenia do sprzedaży nowego samochodu. W przypadku przeróbek przepisy nie mówią nic na temat specjalnych wymagań co do lamp xenonowych. Obowiązuje „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 16 grudnia 2003r. w sprawie zakresu i sposobu kontroli technicznej pojazdów”, które o reflektorach mówi jedynie o ich ilości, barwie światła, rozmieszczeniu, sposobie przełączenia, widocznej granicy światła-cienia, ustawieniu świateł i sile świecenia. Nie ma tam rozróżnienia na światła zwykłe i wyładowcze, nie ma też mowy o samopoziomowaniu i oczyszczaniu.

Wynika z tego, że dodatkowe systemy nie są wymagane (ale oczywiście możliwe do zainstalowania). O ile system czyszczenia jest dosyć łatwy do zrealizowania i raczej potrzebny (brud zbierając się na szybach reflektorów ogranicza strumień światła i rozprasza go, powodując oślepianie innych), to system samopoziomowania jest bardzo drogi i trudny do zrealizowania. Większość samochodów wyposażonych jest w elektryczny korektor ustawienia świateł w kabinie kierowcy, więc mając świadomość posiadania bardzo silnych świateł, dobrze jest korygować ustawienia w przypadku obciążenia tyłu. W praktyce reflektory soczewkowe przerobione na xenonowe zewnętrzne, niemożliwe są do odróżnienia od fabrycznych xenonów. Dobrze ustawione nie będą oślepiały.